GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Assietter 3536159
*
nr 353 6159
Assietter
6 st, Bo fajans, Gefle, (lättare nagg)
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 mars 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans desserttallrik gefle keramik lättare nagg svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:14
-
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54
-
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:08
-
6103 Prydnadshundar
2 par, England. Höjd: 10-20
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:45
*
Assietter
nr 353 6159
Assietter
6 st, Bo fajans, Gefle, (lättare nagg)
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 mars 2005 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter bo fajans bo fajansfabrik bobergs fajansfabrik bofajans desserttallrik gefle keramik lättare nagg svensk keramik svenska keramiker tallrikar
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6115 Fat
fajans, Jean Picart Le Doux, Sant-Vicens, 19x19 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:14 -
5023 Kaffekoppar
10 + 4 delar, Royal Grafton, "Dynasty", England
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:04
-
2007 Kanna med lock
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, G..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
20 maj kl 19:54 -
6069 Ljusstakar
1 par + kakfat, Royal Copenhagen, Musselmalet, Hel..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:08 -
6103 Prydnadshundar
2 par, England. Höjd: 10-20
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:45